Żołnierze Wyklęci – historia prawdziwa

W piątek 2 marca o godz. 18.00 zapraszamy do Stacja Kultura na spotkanie okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które przybliży prawdziwą historię osób walczących w różnych organizacjach zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Goście: Tadeusz Prus i Włodzimierz Mikuć
Pokaz filmu i wystawa „Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa”

Organizatorzy Sztafeta Pokoleń Rumia i Republikanie

 

Por. Włodzimierz Mikuć, ps. „Wiś” i „Jarema”, żołnierz I Wileńskiej Brygady AK, uczestnik operacji „Ostra Brama”, świadek „procesu szesnastu”, więzień w Łubiance i łagrach, Prezes Okręgu Wileńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK.

P.por. Tadeusz Prus  w 1952 roku został aresztowany przez UB. Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku wydał wyrok – 7,5 lat więzienia za przynależność do organizacji niepodległościowej „KRAJ” i organizowanie zbiorowego słuchania audycji radiowych z „państw kapitalistycznych”.
Podczas ciężkiego śledztwa w Gdańsku przebywał w jednej celi ze skazanym na śmierć bosmanmatem Stefanem Półrulem. W 2008 roku profesor Krzysztof Szwagrzyk i jego zespół odnalazł szczątki bosmanmata Półrula w bezimiennym dole śmierci na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *