Sesje Rady Miejskiej Rumi – aktywność radnych w roku 2016

W roku 2016 w Rumi odbyło się 13 Sesji Rady Miejskiej, radni zgłosili 93 interpelacje i zapytania (podczas każdego posiedzenia ostatnim punktem porządku obrad są „zapytania i wolne wnioski”) a głos w dyskusji radni zabrali 298 razy. Posiedzenia są otwarte dla mieszkańców a informacja o zbliżającej się Sesji jak również o posiedzeniach wszystkich komisji jest umieszczana na stronie internetowej rumia.eu. Natomiast zapis przebiegu posiedzeń jest dostępny w archiwum Twojej Telewizji Morskiej oraz na kanale You Tube a protokoły w Biuletynie Informacji Publicznej.

Dwoje radnych którzy najczęściej składają zapytania i interpelacje (tzw. „wolne wnioski”) to przedstawiciele klubów opozycyjnych – Pan Tadeusz Piątkowski z Gospodarności – 15 zapytań oraz Pan Michał Kryża z Prawa i Sprawiedliwości – 12 zapytań. Na trzecim miejscu uplasowali się radni klubu Platformy Obywatelskiej – ex aequo Pani Teresa Jałocha i Pan Piotr Bartelke – oboje z 10 zapytaniami. Ta czwórka radnych złożyła połowę wszystkich interpelacji z roku 2016. Pierwsze miejsce od końca, zajęła radna PO, Pani Magdalena Mrowicka, Przewodnicząca Komisji Finansowo-Budżetowej, która ani razu nie zabrała głosu w tym punkcie porządku obrad.

interpelacje - słupkowy

interpelacje - kołowy

 

Druga część analizy dotyczy aktywności podczas dyskusji na Sesjach Rady Miejskiej Rumi. Niestety zadanie najczęściej powtarzające się w protokołach to „nikt nie zabrał głosu w dyskusji”.

nikt nie zabrał głosu w dyskusji

Gdy jednak ktoś ma coś do powiedzenia to najczęściej jest to Pan Tadeusz Piątkowski (Gospodarność), pozostałe miejsca na podium należą do radnych PO Pana Krzysztofa Woźniaka, Pani Teresy Jałochy i Pana Piotra Bartelke.

zabrany glos w dyskusji - słupskowy

zabrany glos w dyskusji - kołowy

Przebieg najdłuższej debaty – ws uchwały budżetowej:

 

Najaktywniejszy radny zabiera głos średnio ponad 3 razy na Sesję.

Większość radnych nie uczestniczy aktywnie w posiedzeniach Rady Miejskiej, ponad połowa  radnych (11 z 21) w roku 2016 zabrało głos mniej niż 13 razy (a tyle było Sesji Rady Miejskiej) – to daje średnią poniżej 1, czyli nawet średnio nie na każdym posiedzeniu zabrali głos.

 

 

Do pozostałych obowiązków radnych należą prace w Komisjach Rady Miejskiej oraz spotkania z mieszkańcami – te wątki, oraz kwestia obecności będą przedmiotem kolejnych raportów.

Jedna uwaga do wpisu “Sesje Rady Miejskiej Rumi – aktywność radnych w roku 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *